Lidé budou na internetu z 80 % kvůli videu, tvrdí Cisco

Instagram šlape do videa o sto šest

Instagram prodělal v uplynulém roce řadu změn pro lepší sdílení video obsahu. Uživatelé mohou uploadovat delší videa, což významně zvyšuje míru engagementu diváků. Velký úspěch slaví Instagram se svými Stories, které zachycují každodenní momenty ve formě video slideshow. A v neposlední řadě přišel i live-stream, který je možné ve feedu uložit pro pozdější přehrání.

Podle studie společnosti Cisco se do roku 2021 80% uživatelů připojí na internet kvůli videu. Není proto divu, že sponzorovaný video obsah vídáme i na Instagramu stále častěji Představujeme vám tři nejúspěšnější společnosti, kterým se v roce 2017 s Instavids nejlépe dařilo.

1. The Ellen Show
The Ellen Show se v roce 2017 spojila s 8 různými sponzory včetně Cheerios nebo Walmartu. Zatímco partnerství s Cheerios vyneslo nejvyšší míru engagementu diváků, největší sledovanosti (3,7 mil. zhlédnutí) dosáhla spolupráce s Paw Patrol, kanadským TV pořadem pro děti.

2. Ben & Jerry’s
Zmrlinový gigant loni na svůj Instagram uploadoval 89 videí, z nichž nejsledovanější šplhaly přes 400 tis. zhlédnutí. Úspěch slavila značka i s hravým receptovým formátem typu Tasty, jako například ve videu o přípravě Ice Cube Tray Truffles.

3. Lego
Lego se na Instagramu činilo. V roce 2017 na něj nahrálo 422 videí a připsalo si spolupráce mimo jiné s Disney nebo Star Wars. Propagace The Last Jedi například vynesla úctyhodných 350 tis. zhlédnutí a jistě napomohla návštěvnosti zatím posledního dílu série.

Recept na zmrzlinovou dobrotu si na Instagramu pustilo přes 230 tis. diváků


Co letí na českém YouTube (playlist trendujících videí v Česku)


Indický YouTube kanál má přes miliardu zhlédnutí měsíčně

Osm z deseti nejpopulárnějších YouTube kanálů se obvykle rekrutuje v hudebním nebo zábavním průmyslu a ani prosinec 2017 nebyl výjimkou. Absolutním rekordmanem je indický hudební label T-Series. Ten pravidelně dosahuje přes miliardu zhlédnutí za měšíc a v prosinci toto číslo ještě o více než polovinu zvýšil. Lze očekávat, že ani v prvním čtvrtletí letošního roku se pozice kanálu nezmění.

Pro bližší seznámení zkuste třeba hit od Guru Randhawa Lahore.

Video už se blíží k hranici 150 mil. zhlédnutí


Know-how & video inspirace

Sponzoruje know-how portál How2base – Business Trainings & Tutorials


Podtitulky do videa na dva různé způsoby

Podtitulky v době, kdy se video například na Facebooku přehrává standardně bez zvuku, podstatně zvyšují jeho dosah. Pojďme se podívat, jaké jsou možnosti jejich použití.

Poditulky přímo do videa
Podtitulky vyrobené přímo do videa jsou jeho neoddělitelnou součástí, zobrazí se vždy a všude a nemůžete je vypnout. Ve většině případů se tento typ podtitulků vyrábí přímo v editačním programu souběžně se střihem samotného videa.
Jejich výhodou je, že nejsou umístěné v samostatném souboru, nemusíte je nikde k videu dohledávat, nebo řešit, že se pokazilo například kódování a podtitulky se zobrazují špatně. Jak je jednou ve videu máte, v té podobě už navždy zůstanou. Největší nevýhodou je pak samozřejmě to, že jsou v obraze trvalé přítomné a video bez nich jednoduše nepřehrajete. Tedy pokud nemáte jinou verzi bez podtitulků.

Podtitulky do samostatného souboru
Podtitulky v samostatném souboru jsou od videa oddělené. To znamená jednu zásadní výhodu – můžete je libovolně zapínat nebo vypínat při přehrávání. Nevýhodou je především to, že se budete možná potýkat s kódováním češtiny nebo časováním podtitulků. A hlavně budete mít dva soubory – jeden s videem a druhý s podtitulky. A s tím si následně musí poradit i přehrávač, ve kterém se bude video zobrazovat. Facebook nebo Youtube jsou naštěstí na podobné externí soubory zvyklé.
Formátem, ve kterém se podtitulky v samostatném souboru nejčastěji tvoří, je SRT (SubRip). Umožňuje základní časování titulků a jejich minimální formátování (například kurzívu). Více možností, jak s podtitulky pracovat, získáte při použití formátu VTT. Tady si můžete pohrát jak s umístěním titulků v rámci obrazu, tak s jejich speciálním formátováním.

Přejeme správnou volbu podtitulků 🙂